Ranking kont firmowych

Jeśli potrzebne jest Ci konto firmowe, a nie wiesz gdzie je założyć i ile będzie to kosztowało – to warto zapoznać się z ofertami poszczególnych banków. Najprostszy i najszybszy sposób, to prześledzenie rankingu najkorzystniejszych propozycji. Poniżej przegląd warunków w kilku czołowych bankach.

Banki i ich produkty

Żeby założyć konto firmowe trzeba wybrać bank, ale potem często również rodzaj rachunku. Na przykład Idea Bank proponuje przedsiębiorcom konta FIRMA TO JA, FIRMA TO JA z DEBETEM oraz Konto Branżowe. Tutaj zaprezentowane zostanie pierwsze z nich. W mBanku również można wybierać pomiędzy kilkoma rodzajami mBiznes Konta, jeden z nich to mBiznes Konto Komfort. ING Bank Śląski proponuje Konto Direct dla Firmy. Godne uwagi jest również Konto dbNET Biznes w Deutsche Banku.

Jeśli chodzi o warunki i sposób założenia konta, to w zależności od jego rodzaju należy być osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, spółką, fundacją, stowarzyszeniem, wspólnotą mieszkaniową lub spółdzielnią oraz złożyć odpowiedni wniosek. W tej chwili jest to bardzo łatwy proces i w wielu bankach można otworzyć konto bez wychodzenia z domu, czyli przez Internet lub przez telefon.

Jak wyglądają opłaty dotyczące rachunku firmowego w poszczególnych bankach?

Konto firmowe – Idea Bank, konto FIRMA TO JA

W Idea Banku za otwarcie konta FIRMA TO JA oraz prowadzenie rachunku nie trzeba w ogóle płacić. To samo dotyczy wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce, a także wpłat gotówkowych dokonywanych w oddziałach banku. Za wypłatę środków w jednym z oddziałów Idea Banku ponosi się koszt 0,3% od transakcji, minimalnie 5 zł, chyba że posiada się pakiet All Inclusive. Podczas wypłacania pieniędzy z bankomatów za granicą konieczna jest opłata w wysokości 2% pobieranych środków, minimalnie 10 zł. Karta debetowa wydawana jest za darmo, jednak jeśli nie wykona się w ciągu miesiąca transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 400 zł, to ponosi się opłatę 4,99 zł.

Koszt podstawowych operacji bankowych, takich jak przelewy między rachunkami, do ZUS i US, realizacja zlecenia stałego czy polecania zapłaty, wynosi 0 zł. Za przelewy natychmiastowe Express Elixir płaci się 3,50 zł, ale dwa pierwsze są bezpłatne. Podobnie dwa pierwsze przelewy SEPA (przekazywanie środków między bankami Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii), a kolejne – 3,99 zł. Za przelewy SORBNET (które są na koncie odbiorcy już w ciągu godziny) trzeba zapłacić 29,99 zł, a za walutowe 0,25% od transakcji, minimalnie 29,99 zł, a maksymalnie 90 zł za jeden przelew.

Konto firmowe – mBank, mBiznes Konto Komfort

Za założenie mBiznes Konto Komfort nie ponosi się żadnych opłat. Za wydanie i obsługę karty debetowej też nie. Natomiast można ją ubezpieczyć za 3 zł miesięcznie. Jeśli wypłaca się środki z bankomatów mBank, Euronet, Planet Cash i BZ WBK, to nie ponosi się opłaty, która w przypadku bankomatów innych sieci wynosi 3%, minimalnie 5 zł. Za granicą za wypłatę gotówki z bankomatu płaci się również 3% od transakcji, ale minimalnie 10 zł oraz dodatkowo 2-5,9% za przewalutowanie.

Jeśli chodzi o krajowe operacje bankowe, to 20 przelewów w ciągu miesiąca jest bezpłatnych. Za ekspresowe przekazanie przelewu BlueCasch płaci się 10 zł, za przelew RORBNET 35 zł, a za przelew SEPA 5 zł. Zrealizowanie przelewu walutowego kosztuje 0,35% jego kwoty, minimalnie 20 zł, maksymalnie 200 zł. Dochodzi do tego opłata telekomunikacyjna 5 zł. Przelewy do US, US, realizacja zlecenia stałego, realizacja polecenia zapłaty są bezpłatne.

Konto firmowe – ING Bank Ślaski, Konto Direct dla Firm

Posiadacze Konta Direct dla Firm w ING Banku Śląskim teoretycznie mają płacić za prowadzenia konta 9 zł miesięcznie. Natomiast jeśli spełnią jeden z warunków polegających na wykonywaniu przelewów do ZUS lub US, czy też osiąganiu miesięcznej sumy wpływów minimalnie 2000 zł, wówczas jest ono bezpłatne. Koszt wydania karty debetowej, dokonywania wypłat z bankomatów ING oraz Planet Cash lub w usłudze cashblack – 0 zł. Darmowa jest również pierwsza wypłata z bankomatów należących do innych sieci, a za każdą następną płaci się 2,50 zł. Wypłacając pieniądze za granicą, płaci się z kolei 6% od transakcji, minimalnie 9 zł oraz 3% za jej przewalutowanie. Miesięczna opłata za obsługę karty wynosi 7 zł, ale jeśli w ciągu miesiąca wykonane zostaną transakcje na kwotę co najmniej 300 zł, to jest darmowa.

Krajowe przelewy Internetowe są bezpłatne, jeśli tylko spełniony jest warunek aktywności. Przelewy do ZUS, US, realizacja polecenia zapłaty kosztują 0 zł. Z kolei realizacja zlecenia stałego 1 zł, przelew SEPA 5 zł, przelew Express Elixir 10 zł, przelew SORBNET 35 zł lub 10 zł – dla kwot przekraczających 1 mln zł i dochodzi do tego normalna opłata za przelew. Inne przelewy walutowe kosztują 40 zł, a za wpłaty i wypłaty w oddziałach banku pobierane jest 0,5% danej kwoty oraz opłata 10 zł.

Konto firmowe – Deutsche Bank, Konto dbNET

Konto dbNET Biznes w Deutsche Banku jest bezpłatne. Oprocentowanie rachunku wynosi 1% w skali roku w przypadku kwot do 50 000 zł. Za wydanie karty debetowej płaci się 0 zł. Jej obsługa również jest darmowa, jeśli wykona się nią już jedną transakcję w ciągu miesiąca. Istnieje również możliwość skorzystania z bezpłatnego ubezpieczenia transakcji. Dużą zaletą tego produktu jest brak opłat za dokonywanie wypłat ze wszystkich bankomatów zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Jak wyglądają koszty podstawowych operacji? Bezpłatne są następujące opcje: przelewy do ZUS i US, realizacja zlecenia stałego, realizacja polecenia zapłaty, wpłaty i wypłaty w oddziałach banku, a także pierwszy przelew SEPA. Każdy kolejny to koszt 5 zł. Krajowe przelewy internetowe ELIXIR kosztują 0 zł, ale jeśli zostaną zlecone w banku 5 zł, a wykonane za pośrednictwem Teleserwisu 2 zł. Za przelew SORBNET płaci się 40 zł, chyba że chodzi o kwotę powyżej 1 mln zł, wówczas 20 zł. Przelew walutowy kosztuje 65 zł i dochodzi do tego 0,2% kwoty transakcji, minimalnie 30 zł, maksymalnie 250 zł. Za walutowe przelewy przychodzące nie ma opłat. W przypadku tego rodzaju rachunku nie można zlecać przelewów ekspresowych.

 

Dodaj komentarz